Dünyanın en popüler müzik aletlerinden biri bateridir. Temel dersleri öğrenmek çok kısa bir zaman içerisinde mümkün olabilir fakat usta bir şekilde bateriye hâkim olup çalabilmek aylarınızı belki de yıllarınızı alabilir. Zamanla ve sık sık yapılan uygulamalar ile daha karmaşık ritimleri çalışarak master seviyesine ulaşabilirsiniz.

1- Ellerinizle davul çalmayı öğrenin.

Başlangıç davul ritimlerini öğrenmek için elinizde sihirli bir davul kiti olmasına gerek yok. Hatta ilk ritimleri öğrenmek için hiç bir davul kitine ihtiyacınız yok. Davul çalmanın temelini öğrenmek için oturur pozisyonda ellerinizi ve uyluk üstlerini kullanınız. Yeni başlayanların çoğunda davul kitini kullanmak mümkün değil. Bu yüzden çalmaya başlamadan önce temel ritimleri öğrenmek gerekir.

2- Çeyrek notaları sayarak öğrenin.

4 eşit vuruş ile dokunun. Bunlar çeyrek notalardır.

3- Sekizinci notaları öğrenin.

Her çeyrek nota iki sekizinci notayı oluşturur.

4- Seti oluşturan parçaları tanıyın.

Standart bir bateri 5 parça davul ve 3 farklı zilden oluşur. Davulu çalmak için baget kullanılır. Bunun yerine farklı müzik türlerini çalmak için tokmak ve fırçada kullanılabilir.

5-Farklı zil türlerini öğrenin.

Değişik tipte, şekilde ve seste bir sürü zil vardır. En yaygın kullanılan 4 çeşit zil vardır. Hi-hat, ride, sıçrama ve çökme.

6- Davul sopalarını elinizde doğru şekilde tutmayı öğrenin.

2 temel tutma şekli vardır. Size en rahat hangisi geliyorsa o şekilde tutmaya alışın.

7- Başlangıç için araştırın.

Davul çalan insanlarla konuşun, Bu kullanılmış veya yeni bir kit ile çalmaya başlamanıza karar vermekte işinizi kolaylaştıracaktır.

8- Değişik davul bagetlerini deneyin.

En fazla tercih edilen davul bagetleri 5A ve 5B dir. Fakat 5A yeni başlayanlar için uygundur.

Bateri dersi aldığınız öğretmeniniz size doğru davul kitini bulmak için yardımcı olacaktır. Size davul bagetini nasıl tutmanız gerektiğini ve başlangıç ritimlerini öğretecektir.

Kaynak: http://www.dersego.com/blog/bateri-ogrenmek-isteyenler-icin-temel-bilgiler/